Zaznacz stronę

Prawidłowy rozwój dziecka zależy od wielu czynników. Maluch oprócz miłości, uwagi i opieki potrzebuje bodźców, które wzbudzą w nim ciekawość świata i pęd do wiedzy. Świetnie nadają się do tego interaktywne zabawki dla dzieci. Ich niewątpliwym atutem jest to, iż można je wykorzystać na każdym etapie rozwojowym dziecka.

Kiedy można sięgnąć po zabawki edukacyjne?

W zasadzie nie ma odgórnej granicy wiekowej, która określałaby możliwość wdrożenia zabawek w życie dziecka. Toteż decyzja ta zależna jest od woli opiekunów. Najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo bobasa. Dlatego też zabawki dla niemowlaka powinny być wykonane z drewna, gdyż są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają duże rozmiary i nie można ich połknąć.

shutterstock-558905266

Taka kolejka drewniana czy klocki z literkami to świetne ćwiczenie manualne. Gdy maluszek skończy rok, można kupić mu mówiące zabawki interaktywne takie jak miś czy plastikowa lalka. One pozwolą mu poznawać nowe dźwięki i słowa.

Na co zwrócić uwagę przy doborze zabawek dla niemowlaka?

Po pierwsze na oznaczenia wiekowe. To bardzo ważny aspekt. Niemowlaki raczej nie docenią interaktywnej lalki czy misia. W ich przypadku lepiej sprawdzą się zabawki o bogatej kolorystyce, które są proste w obsłudze. Drugim kryterium doboru powinna być głośność zabawki. Jeżeli robi ona za dużo hałasu, lepiej z niej zrezygnować. Równie ważne jest to, aby zabawka posiadała stosowne atesty. Ich brak powinien skłonić nas do poważnych przemyśleń dotyczących zakupu. Bezpieczeństwo malucha jest w końcu priorytetem.