Zaznacz stronę

Sezon rowerowy już za pasem. Sprzęt, który czekał na nas przez całą zimę, nadaje się do odświeżenia oraz przygotowania na następne miesiące jazdy. Trzeba również zadbać o bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli uczestnikami ruch są dzieci, warto zaopatrzyć je w ochraniacze na stawy kolanowe i łokcie. 

Kaski rowerowe szosowe w praktyce

Najbardziej na ochronę jednak zasługuje nasza głowa. Niestety zbyt wiele osób, nadal uważa kask za zbędną część garderoby. Jednak kask ochronił głowę niejednego kolarza przed groźnymi uszkodzeniami. Bez względu na wiek, każdy rowerzysta powinien być zaopatrzony w kask. Wybierając kask do jazdy można się pogubić w rozmaitości kształtów oraz kolorów. Nie to jednak powinno być wyznacznikiem tego, jaki kask będzie nam służył. Kaski rowerowe mają za zadanie chronić nas przed uszkodzeniem głowy, a co za tym idzie przed utratą zdrowia. Dlatego zakup kasku ze względu na kształt czy kolor może być nie do końca rozsądne. 

Jest wiele rodzajów kasków, stąd wybór odpowiedniego, nie jest prostą sprawą. Można jednak wyróżnić dwa najbardziej interesujące rodzaje kasków. Służą one rowerzystom poruszającym się na co dzień po zwykłych drogach a także podczas jazdy po okolicznych pagórkach. Pierwszy rodzaj kasków to kaski rowerowe szosowe. Charakteryzują się przede wszystkim aerodynamicznym kształtem oraz lekkością. Większość mogli tego typu kasków nie posiada daszka. Ma wiele otworów wentylacyjnych, które zapewniają dopływ chłodnego powietrza, dzięki czemu użytkownik unika ewentualnego przegrzania głowy. Kaski tego typu są konstruowane w ten sposób, by jak najlepiej przylegały do głowy uczestnika ruchu i stanowiły duży komfort podczas jazdy. 

Kaski rowerowe MTB – polecane i sprawdzone

Drugi rodzaj najbardziej pożądanych kasków wśród kolarzy to kaski rowerowe mtb. Kaski te służą amatorom jazdy w lesie oraz w górach. W zależności jaki rodzaj przejazdów MTB najczęściej jest uprawiany przez danego rowerzystę, będzie zwracał uwagę na inny rodzaj kasku. Maratończycy MTB będą zwracać uwagę na to by kask miał jak najmniejszą wagę. Kolarze specjalizujący się w technice enduro mocno zwrócą uwagę w budowie kasku na ochronę potylicy. Natomiast kolarze będący miłośnikami zjazdów down-hill z pewnością wybiorą kask jak najmocniej chroniący ich całą głowę.