Zaznacz stronę

Rośliny do domu oczyszczające powietrze są coraz bardziej popularne. Warto mieć przynajmniej jedną z nich, zwłaszcza teraz w sezonie grzewczym, kiedy dokucza szkodliwy dla zdrowia smog.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu to:

1. Zielistka Sternberga

Roślina ta dezaktywuje promieniowanie z urządzeń elektromagnetycznych, ponadto wchłania niektóre związki działające rakotwórczo oraz oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego. Gatunek ten jest bardzo łatwy w uprawie.

2. Bluszcz pospolity

Roślina ta wchłania benzen, trichloroetyleny, tlenki węgla i formaldehydy. Część z tych związków jest wydzielana przy paleniu tytoniu, inne są związane ze stosowaniem farb, lakierów, klejów oraz środków czystości.  Ostatnio coraz częściej spotyka się bluszcz w ogrodach.

3. Palmy

Roślina ta słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, ponieważ dobrze nawilża powietrze i oczyszcza je z wielu szkodliwych związków. Ze względu na duże rozmiary hoduje się palmy zwykle w salonach i innych otwartych pomieszczeniach.

4. Epipremnum złociste

Jest ona popularnym pnączem o zielono-żółtych sercowatych liściach, które wchłaniają między innymi formaldehydy. Epipremnum złociste uprawia się w wiszących pojemnikach. Wykorzystywana jest ona często do tworzenia ogrodów wertykalnych.

5. Skrzydłokwiat

Roślina ta słynie ze swojej dużej wytrzymałości, ponieważ znosi wiele niekorzystnych czynników. Skrzydłokwiat niweluje szkodliwe działanie  benzenu, acetonu oraz amoniaku.

6. Sansewieria gwinejska

Wężownica to roślina doniczkowa, która znakomicie oczyszcza powietrze z trójchloroetylenu, formaldehydu, benzenu, ksylenu oraz toluenu, oraz ma małe wymagania.

7. Anturium Andreego

Roślina ta oczyszcza powietrze z aldehydu mrówkowego, benzenu i amoniaku. Niestety ma duże wymagania, ponieważ podłoże w doniczce powinno być przepuszczalne, a otoczenie nie nasłonecznione i o dużej wilgotności. Niemniej jest często kupowana na prezent z powodu ozdobnych liści i kwiatów.

8. Chryzantemy wielkokwiatowe

Rośliny te mają bardzo ozdobne kwiaty. Oczyszczają powietrze ze związków: trichloroetylenu, benzenu, ksylenu, amoniaku i aldehydu mrówkowego, które występują w smogu. Ponadto chryzantemy są łatwe w pielęgnacji.

Inne kwiaty oczyszczające powietrze w mieszkaniu to także: Nefrolepis wyniosły, Aglaonema, Gerbera Jamesona, Dracena, Figowiec benjamina czy Hoja różowa.

Najlepszą ofertę dotyczącą wyżej wymienionych roślin znajdziesz na https://sklep.tomaszewski.pl/13-oczyszczajace-powietrze