Zaznacz stronę

Chociaż mogłoby się wydawać, że wykonanie robót rozbiórkowych to nic trudnego i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, rzeczywistość jest nieco inna. Nie wystarczy zgromadzenie odpowiedniego sprzętu i ekipy. Pierwszym krokiem ku poprawnemu, zgodnemu z prawem rozebraniu budynku jest zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawa w tym zakresie.

Wyburzenie budynków od strony prawnej

Obecnie wszelkie roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe muszą odbywać się zgodnie z Prawem Budowlanym. W większości przypadków niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniego pozwolenia lub przynajmniej dokonanie zgłoszenia zamiaru wykonania tego typu robót. Istnieją pewne wyjątki od tego obowiązku, a ich listę zawiera wspomniana wyżej ustawa Prawo budowlane.

 

Kiedy wszystkie niezbędne formalności zostaną już dopełnione, pozostaje jeszcze znalezienie firmy oferującej profesjonalne usługi rozbiórkowe. Chociaż wielu osobom wydaje się, że rozbiórka budynku to nic trudnego i przy dostępie do odpowiedniego sprzętu mogliby zająć się tym samodzielnie, praktyka pokazuje, że w większości przypadków wcale nie jest to takie proste. Próby samodzielnego wyburzania budynków są niebezpieczne i nierzadko kończą się tragicznie, nie warto więc ryzykować. Zlecając wyburzenie budynków profesjonalnej firmie, możemy mieć pewność, że całość prac zostanie przeprowadzona sprawnie i fachowo. Znalezienie tego rodzaju przedsiębiorstwa nie powinno sprawić nam większej trudności. Firmy rozbiórkowe działają obecnie w każdym większym mieście. Przy ich doborze większość zleceniodawców kieruje się przede wszystkim ceną oferowanych usług, warto jednak zwrócić uwagę również na opinie dotychczasowych klientów poszczególnych firm.

Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe od podstaw

Jeśli znajdziemy już odpowiedniego wykonawcę robót, powinniśmy jeszcze zastanowić się, w jaki sposób pozbędziemy się gruzu i innych odpadów, które zostaną po wyburzeniu budynków. Warto przy tym pamiętać, że niektóre materiały budowlane, na przykład azbest, są bardzo niebezpieczne i mogą wymagać specjalistycznej utylizacji. Za niedopełnienie tego obowiązku mogą grozić bardzo poważne kary i konsekwencje finansowe, dlatego nie warto go zaniedbywać.