Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Jakie są prawidłowe rozmiary kasków rowerowych?

20 kwietnia 2021 kaski rowerowe


Niestety, nawet najbardziej nowoczesny rower nie zapewni stuprocentowego bezpieczeństwa. Dlatego miłośnicy dalekich wypraw powinni zaopatrzyć się w odpowiednie kaski. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ochronnych nakryć głowy. Mają one różne kształty, barwy oraz wzory. Najważniejsze są jednak odpowiednie rozmiary kasków rowerowych.

Pierwsza czynność, czyli mierzenie obwodu głowy

Zanim przystąpimy do kupna kasku, najpierw przygotujmy zwykły sznurek i linijkę. W jakim celu? Musimy bowiem dowiedzieć się, jakie wymiary ma nasza głowa, a konkretniej jej obwód. Wtedy będziemy pewni, że produkt nie spowoduje dyskomfortu. Dobry kask nie może być ani za duży, ani za mały. Nie chcemy przecież, aby opadał nam na oczy. Uścisk powodujący ból jest jeszcze mniej przyjemny. Dlatego całą czynność związaną z pomiarem trzeba przeprowadzić bardzo dokładnie i uważnie. Otrzymany wynik warto porównać z informacjami, jakie dostarcza producent danego modelu.

Rozmiary kasków rowerowych

Kiedy już znamy obwód głowy, z łatwością dobierzemy modne kaski rowerowe. Najmniejsze produkty oznaczane są jako XS, natomiast największe, przeznaczone dla dorosłych jako XXL (te odpowiadają różnym zakresom obwodu czaszki – od 48 do 62 cm). Pamiętajmy jednak, aby przed kupnem założyć na głowę najbardziej interesujące nas modele. Sprawdzimy wtedy, czy na pewno odpowiada nam ich kształt. Może się bowiem okazać, że kaski nie będą wyprofilowane w taki sposób, aby pasowały idealnie.

W przypadku produktów skierowanych do dzieci, rozmiary kasków rowerowych mają jeszcze większe znaczenie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie dość, że wówczas musimy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech, to jeszcze nie możemy zapominać o tym, że młodzi kolarze szybko rosną. Ochronne nakrycie głowy zakupione jednego roku, w następnym będzie nieco za duże. Na szczęście da się odpowiednio wyregulować te lekkie kaski rowerowe. Dzięki takiej opcji nasz synek albo córeczka będą mogli je nosić w trakcie jazdy przez długi czas.

Gdzie najlepiej kupić kaski?

Na to pytanie wielu ludzi odpowie następująco: w sklepie stacjonarnym sprzedającym akcesoria rowerowe. Faktycznie nie będziemy wówczas obawiać się, że kask należy zwrócić. Nie znaczy to jednak, że zamówienie takich nieodłącznych elementów stroju kolarza przez Internet okaże się złym pomysłem. Wiele sklepów online ma bowiem bogatszą ofertę kasków wyposażonych w otwory wentylacyjne. Wśród nich są takie rodzaje, jak: MTB do jazdy rekreacyjnej, kaski miejskie, szosowe czy Enduro do aktywnego poruszania się po trudniejszym terenie.

Redakcja bezpiecznywozek.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

komfortowe spodnie na lato
Pokarm świeży a zamrożony
Pierścionki

Jesteś zainteresowany reklamą?