Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Katar a przedszkole – puszczać dziecko czy nie?

11 marca 2021 katar a przedszkole

Oddanie dziecka do przedszkola to bardzo trudna i często bolesna decyzja. Mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, a dziecko idzie poznać nowych przyjaciół. Wydawałoby się to super sprawą, ale nie zawsze każda mama i dziecko się z tego cieszą. Ponadto dużo osób zdaje sobie sprawę z tego, że co chwilę dzieci w przedszkolu chorują. Więc mama musi niestety z tego przedszkola zabierać dziecko i opiekować się nim samodzielnie w domu.

Katar a przedszkole – co kraj to obyczaj

W Polsce przyjęło się, że dziecko, które ma katar powinno pozostać w domu, aby nie zarazić innych dzieciaków. Taki katar przyniesiony z przedszkola nie niesie za sobą nie wiadomo jakich powikłań, ale zarówno nauczyciele jak i rodzice mogą mieć obiekcje co do chorych dzieci w przedszkolu. Drugą sprawą jest to, że rodzic nie zawsze może otrzymać dzień wolny w swojej pracy. Niby katar to nie jest jakaś duża choroba, która utrudnia życie, ale jednak.

Każdy organizm jest inny i na każdego te same zarazki będą działały zupełnie inaczej. Nie istnieją żadne dowody, które mówią nam o tym, jako by zabranie dziecka z przedszkola uniemożliwiałoby rozprzestrzenianie się wirusów. Lekarze nie są zgodni co do tego w którym momencie dziecko powinno zostać w domu. Większość specjalistów jednakże obstaje przy tym, że gdy dziecko ma apetyt, nie kaszle, nie ma gorączki, nie jest apatyczne lecz ma katar – może iść do przedszkola bez obaw, że pozaraża inne dzieci. Małe dzieci bardzo często chorują z tego powodu, że ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Warto jest się zaznajomić z tym tematem, ponieważ prędzej czy później pojawi się on niemalże u każdego rodzica.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat kataru u dzieciaków i puszczania ich do przedszkola?

Z pewnością bardzo ważne jest to, żeby z drugiej strony nie bagatelizować kataru u swojego dziecka i jednak udać się do lekarza. On najlepiej będzie wiedział co naszemu dziecku dolega i czy powinniśmy go puszczać do innych dzieci, czy może zostawić je w domu. Jeśli dziecko nasze gorączkuje i bardzo źle się czuje – w ogóle nie powinniśmy rozważać puszczania go do przedszkola. Należy mu wtedy zapewnić odpowiednią opiekę. Tak, żeby dziecko czuło się niesamowicie komfortowo.

Nie bez znaczenia jest także kolor wydzieliny z nosa dziecka. Jeśli jest to katar wodnisty oraz bezbarwny – nie ma problemu. Gorzej się dzieje, gdy katar jest albo koloru zielonego, albo żółtego. Wtedy wiadomo, że należy podać dziecku odpowiednie leki. Jeśli dziecko ma katar alergiczny, warto jest udać się do alergologa po odpowiednie zaświadczenie. Ten dokument należy dać pani przedszkolance. Wtedy dziecko będzie mogło bez problemu brać udział w zabawach szkolnych.

Redakcja bezpiecznywozek.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nietrzymanie moczu
sen a zdrowie

Wpływ snu na zdrowie

4 kwietnia 2021

dieta Ewy Dąbrowskiej

Jesteś zainteresowany reklamą?