Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Nietrzymanie moczu – leczenie

27 kwietnia 2021 Nietrzymanie moczu

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu, leczenie jest najlepszą metodą, by uporać się z tym problemem. Wiele osób nie zgłasza się jednak do lekarza, ponieważ wstydzą się tej dolegliwości. Nieleczone nietrzymanie moczu może jednak mieć przykre konsekwencje, zwłaszcza psychiczne i społeczne. Wstyd i izolacja w obawie przed reakcją otoczenia w wielu przypadkach doprowadzają do rezygnacji ze zwykłych aktywności i kontaktów społecznych. To zaś negatywnie wpływa na samopoczucie i komfort psychiczny. Warto zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie. Lekarz doradzi też w kwestii wyboru i stosowania środków higienicznych na nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może mieć postać wysiłkową, naglącą lub mieszaną. Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Dochodzi wówczas do mimowolnego popuszczania (wyciekania) moczu w sytuacjach takich jak wysiłek fizyczny, kichanie, kasłanie i śmianie się.

Nagląca postać nietrzymania moczu najczęściej spowodowana jest stanem zapalnym pęcherza lub dróg moczowych, ale może mieć też inne przyczyny. Często pojawia się w czasie ciąży ze względu na ucisk na pęcherz powiększającej się macicy oraz na ruchy płodu. W przypadku mężczyzn jest jednym z sygnałów chorób gruczołu krokowego.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Gdy pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, leczenie najczęściej polega na ćwiczeniach mających na celu wzmocnienie mięśni Kegla. Mięśnie te odpowiedzialne są za możliwość utrzymania moczu, więc ich wzmocnienie skutecznie zniweluje problem wysiłkowego nietrzymania moczu o lekkim i średnim natężeniu. W bardziej nasilonych postaciach tej dolegliwości stosowane jest leczenie operacyjne. Zabieg ten jest mało inwazyjny i ma wysoką skuteczność. Stosuje się go zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

W przypadku naglącego nietrzymania moczu podawane są leki doustne mające za zadanie opanowanie stanu zapalnego pęcherza, jeśli to on jest przyczyną dolegliwości. Stosowany jest też trening polegający na wydłużaniu czasu pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie. Ma to na celu zmniejszenie wrażliwości i reaktywności pęcherza moczowego.

Jakie środki higieniczne są odpowiednie na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, ale zanim terapia przyniesie efekty, warto stosować środki higieniczne, które ochronią skórę przed wilgocią, a ubranie przed przeciekaniem oraz które zapobiegną powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu odpowiednie będą wkładki urologiczne, podpaski i majtki chłonne TENA. Zapewniają one komfort i pozwalają funkcjonować jak dotychczas, w tym normalnie pracować, a nawet uprawiać sport. Na noc i przy bardziej nasilonym nietrzymaniu moczu bardziej odpowiednie będą artykuły higieniczne takie jak pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych. Przydatne są też podkłady ochronne na łóżko, które zabezpieczą materac. Warto wiedzieć, że środki ochronne potrzebne przy nietrzymaniu moczu mogą być refundowane.

Redakcja bezpiecznywozek.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nietrzymanie moczu
sen a zdrowie

Wpływ snu na zdrowie

4 kwietnia 2021

dieta Ewy Dąbrowskiej

Jesteś zainteresowany reklamą?