Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Tablica korkowa lub magnetyczna w pokoju dziecka

10 maja 2021 Tablica korkowa

Co to jest tablica korkowa, jak udekorować pokój dziecięcy razem z dzieckiem i nauczyć je, jak organizować przestrzeń? Co jest ważniejsze, wystrój czy funkcja? Co należy zrobić w pokoju dziecka, aby wszystko było możliwe? Na te pytania odpowiada architekt wnętrz Magda Knappe, założycielka biura MKdezere.

Jako projektantka wnętrz wszystkim rodzicom zawsze radzę, aby słuchali swoich dzieci i myśleli o tym, aby wnętrze można było łatwo zmienić. Dziecko powinno mieć decydujący głos przy planowaniu swojego pokoju, to jego osobista przestrzeń. Dlatego konieczne jest pozostawienie dziecku miejsca na kreatywność, nawet jeśli w efekcie zabroni nam ruszania swoich rzeczy 🙂 Ograniczenia wiekowe w tym przypadku są minimalne. Już bowiem kiedy dziecko ma 2-3 lata, kiedy zaczyna aktywnie się bawić, rysować, rzeźbić, jego pokój potrzebuje odpowiedniego wystroju.  

Najczęstszym błędem przy urządzaniu pokoju dziecięcego jest oferowanie dziecku gotowego i całkowicie wykończonego pokoju. Zostaje np. wybrana tapeta, stół, krzesła, łóżko których nie można zabrudzić.

Po pierwsze, jeśli masz już jakąś tapetę na ścianie, trudno jest znaleźć coś, co możesz na niej powiesić. Po drugie, dzieci często malują po tapetach, co nie jest mile widziane przez rodziców. Dlatego polecam pomalować ściany (lub przynajmniej jedną), wtedy można je łatwo odnowić. Po trzecie, na ścianach wskazane jest zastosowanie funkcjonalnego wystroju. Dlatego często stosuję tablice korkowe czy magnetyczne lub farbę tablicową. Do tablic korkowych można dobrać różne wkładki, na przykład półki na zabawki i kolekcje dziecięce, rękodzieło wykonane rękami dziecka, dzięki czemu od razu staje się pełnoprawnym autorem swojego wnętrza. Bardzo ważne jest, aby dzieci chwaliły się, pokazywały i były dumne ze swojego hobby. Ich dzieła, nie powinny być chowane w pojemnikach. 

Istnieją również tablice z powierzchnią, po której możemy malować markerem. Istnieją tablice magnetyczne, do których można przyczepić pocztówki i rysunki. Możesz również powiesić tablicę korkową z wkładką i z różnymi kieszeniami na zabawki, pisaki, długopisy, ołówki itp. Takie tablice organizują przestrzeń, pomagają dzieciom uporządkować rzeczy: długopisy są w jednym miejscu, ołówki w innym. Ponadto tablica korkowa staje się wspaniałą dekoracją ściany. Ramki tablic mogą być wielokolorowe. Kolor dobierany jest w zależności od wybranej palety kolorów dopasowanej do pokoju. W takich tablicach mogą znajdować się również wstawki z tkaniny, które można łatwo dopasować do pozostałego wystroju.

Tablice korkowe mogą się zmieniać, a pokój będzie rósł wraz z dzieckiem oraz jego przyzwyczajeniami. Pokój w stylu księżniczki lub pokój małego kierowcy rajdowego jest trudny do zmiany bez większego remontu. Zastosowanie tablic pozwala bez trudu zmienić pokój! Nastolatki uwielbiają  w swoim pokoju rozwieszać plakaty. Wszystko jest przymocowane taśmą, jakimś rodzajem pinezek rozrzuconych po całym pokoju. Dlatego duże tablice korkowe w tym przypadku będą bardzo przydatne. Dla nastolatek bardzo wygodne są tablice korkowe z wkładkami do przechowywania biżuterii i wszelkiego rodzaju drobiazgów, które mogą się zmieniać w zależności od wymagań funkcjonalnych dziecka.

Ponieważ ramki mają różne rozmiary, możesz na przykład udekorować pokój dziecięcy jedną dużą tablicą korkową lub możesz wziąć kilka małych. Na ścianie można stworzyć całą kompozycję: tablica korkowa z półką i kieszonką, tablica korkowa z lustrem, tablica korkowa z perforacjami, w które wkładane są kolczyki, tablica korkowa z różnego rodzaju haczykami. W ten sposób ściany w pokoju dziecięcym są w pełni wykorzystane.

Przy projektowaniu pokoju dla dziecka zawsze radzę, aby tworzyć neutralne tło i dodawać kolorowe akcenty: narzuta, poduszki, zasłony, różne elementy dekoracyjne. Nastolatki często wolą jeden intensywny kolor np. czarny, fioletowy czy granatowy od wszystkich innych. Ale nie musisz zmieniać koloru całego pokoju. Wystarczająco dużo kolorowych akcentów w postaci nadruków na tekstyliach czy innych drobiazgach stworzy odpowiedni klimat. 

Więcej o projektowaniu pokoju dla dziecka przeczytasz na blogu projektantki https://projektowaniewnetrz24.eu/pokoj-dzieciecy 

Redakcja bezpiecznywozek.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Komoda do pokoju dziecka
Modne szafki RTV
Tablica korkowa

Jesteś zainteresowany reklamą?