Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Charakterystyka konserwantów w kosmetykach

13 marca 2021 konserwanty w kosmetykach

Z całą pewnością można stwierdzić, że kosmetyki to jedne z najbardziej popularnych produktów, które są wykorzystywane do pielęgnacji ciała. Tego rodzaju produkty mogą mieć bardzo zróżnicowany skład, który obejmuje na przykład takie substancje, jak konserwanty. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Konserwanty w kosmetykach

Konserwanty to bardzo popularne składniki w różnego rodzaju kosmetykach. Ich zastosowania posiada szereg zalet, dlatego są one tak często dodawane do różnego rodzaju produktów. Konserwanty przede wszystkim posiadają działanie przeciwdrobnoustrojowe, czyli neutralizują aktywność wszelkiego rodzaju pleśni, grzybów, a także bakterii. Konserwanty są przede wszystkim bardzo istotne w przypadku kosmetyków, w których znajduje się stosunkowo spora ilość wody. To właśnie w nich istnieje największe ryzyko rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów, których działanie jest tak niepożądane.

Stężenie konserwantów

Z całą pewnością można stwierdzić, że w różnego rodzaju kosmetykach można znaleźć bardzo zróżnicowaną ilość konserwantów. Jest to zależne od dość wielu czynników. Wśród nich można wymienić między innymi rodzaj danego kosmetyku. Oprócz tego istnieje odpowiedni wykaz konserwantów, które można używać w produktach kosmetycznych. Jeśli danej substancji nie ma na liście to oznacza, że substancja ta jest niedozwolona. Konserwanty zastosowane w niewielkich ilościach nie powodują żadnych negatywnych konsekwencji w stosunku do skóry.

Wybór konserwantów

Konserwanty w kosmetykach powinny być w odpowiedni sposób dopasowane do ich ogólnego zastosowania. Nie mogą one w żaden sposób podrażniać skóry lub wpływać na nią w inny negatywny sposób. Oprócz tego konserwanty powinny być również dobrze tolerowane oraz nietoksyczne. Dzięki temu na pewno będą wykazywały bardzo skuteczne działanie, na czym szczególnie zależy ich producentom. Istotną kwestią jest również stabilność konserwantów, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę.

Konserwanty syntetyczne

Wśród różnych rodzajów konserwantów z całą pewnością można wymienić konserwanty syntetyczne. Najpopularniejsze z nich to parabeny, które są obecne w bardzo wielu produktach kosmetycznych. Tego rodzaju składniki najczęściej występują we wszelkiego rodzaju kremach nawilżających, a także produktach do pielęgnacji włosów oraz do demakijażu. Parabeny są wykorzystywane nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale także farmaceutycznym oraz spożywczym. Natomiast wśród pozostałych konserwantów można wyszczególnić przede wszystkim tiomersal oraz formaldehyd.

Komoda do pokoju dziecka

Redakcja bezpiecznywozek.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

najzdrowsze warzywa

Najzdrowsze warzywa

17 lipca 2021

wakacje z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem

11 lipca 2021

co jedza bociany

Symbol polskiej wsi

18 czerwca 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?