Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Wypadanie włosów po ciąży – czy to powód do niepokoju?

20 marca 2021 wypadanie włosów po ciąży

Włosy na szczotce, pod prysznicem, na dywanie, na poduszce, a na głowie coraz mniej. Wiele kobiet narzeka, że ​​po porodzie zaczynają mieć problemy z włosami – stają się matowe, słabe i wypadają. Dlaczego tak się dzieje i czy można sobie jakoś poradzić z tym problemem?

Czy wypadanie włosów po ciąży jest normalne?

Przede wszystkim, zdecydowanie nie ma powodu do paniki i niepokoju.
Łysienie poporodowe jest zjawiskiem powszechnym, jest to całkiem naturalne i łatwe do kontrolowania.

Dlaczego kobietą wypadają włosy po ciąży?

Jest to dosyć niesprawiedliwe, oprócz rozstępów i cieni pod oczami spowodowanych brakiem snu dochodzi również do zwiększonego wypadania włosów. I to właśnie w momencie, kiedy świeżo upieczone mamy są zmęczone ciążą, porodem, połogiem i nie mają zbyt wiele czasu na dbanie o urodę.
Przyczyną wypadania włosów są wahania hormonalne.
W okresie ciąży, włosy są zazwyczaj silne i lśniące, a po porodzie następuje zaburzona proporcja ilości włosów w fazie wzrostu do włosów w fazie wypadania. Tych wypadających jest znacznie więcej, dlatego ich ubytek jest zauważalny. Wypadanie włosów po ciąży może trwać około 3 miesięcy.

Co pomaga w wypadaniu włosów po ciąży?

Dermatolodzy radzą aby trzymać się z dala od szamponów lub płynów, które powodują wzmożony wzrost włosów. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, żadne reklamowane specyfiki nie powodują zatrzymania łysienia poporodowego, jednak z czasem wypadnie włosów po ciąży ustąpi samoczynnie.
Należy jednak w tym czasie dbać o zdrową dietę, spożywać witaminy i minerały.
W aptekach i drogeriach można znaleźć suplementy diety. Preparaty przeciw wypadaniu włosów, zawierają składniki i witaminy, które mogą częściowo pomóc.
Każdy z tych preparatów, różnie się składem, więc należy się skonsultować z lekarzem, co można stosować podczas karmienia piersią.
Po jakimś czasie, wzrost włosów się normalizuje.

Wypadanie włosów a karmienie piersią

Wiele kobiet podejrzewa, że utrata włosów jest wynikiem karmienia piersią.
Jednak zjawisko łysienia poporodowego, nie ma absolutnie nic wspólnego z karmieniem piersią. To błędny i nieprawdziwy pogląd. Jedyną przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna.

Jak reagować, jeśli wypadanie włosów nie ustąpi?

Jeśli po dziewięciu miesiącach od porodu nadal wypadają włosy i nie widać znacznej poprawy, warto zgłosić się do ginekologa lub dermatologa, który prawdopodobnie zleci badania poziomu białka, witamin i cynku. Poród i karmienie piersią mogą spowodować ich niedobory.

Komoda do pokoju dziecka

Redakcja bezpiecznywozek.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nietrzymanie moczu
sen a zdrowie

Wpływ snu na zdrowie

4 kwietnia 2021

dieta Ewy Dąbrowskiej

Jesteś zainteresowany reklamą?

dieta Ewy Dąbrowskiej